MOJE STRÁNKY

Dvoudenní výlet do Polska

Krakow

Krakov (polsky Kraków) je metropole Malopolského vojvodství v jižním Polsku, v historické zemi Malopolsku. Leží na řece Visle, v nejužším místě tzv. Krakovské brány,
Ve městě žije přibližně 767 tisíc lidí což dělá z Krakova druhé největší polské město podle počtu obyvatel. Rozloha činí 327 km2 tím pádem je Krakov druhé největší město podle rozlohy.
Podle informací z městského úřadu bydlí v Krakově něco málo přes milión obyvatel. 250 000 obyvatel nenahlášených k pobytu + 50 000 Ukrajinců. Studuje zde 150 000 studentů.
Krakov je historická rezidence polských králů s hradem Wawel a katedrálou, sídlo starobylé univerzity a arcibiskupství. Staré město s množstvím historických památek i parků je oblíbenýcíl turistů
a je zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO.



Wieliczka

Solný důl Wieliczka se nachází pod městem Wieliczka v blízkém okolí Krakova v Malopolském vojvodství. Byl v provozu nepřetržitě od 13. století až do prvního desetiletí 21. století,
kdy byla z důvodu vysokých nákladů těžba soli ukončena. Patří k nejstarším světovým solným dolům vůbec (úplně nejstarší je solný důl v nedaleké Bochni) a je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.
30. června 1996 byla těžba ložiska zcela zastavena.Důl je 327 m hluboký. Celková délka chodeb dosahuje 300 km, přičemž veřejnosti jsou zpřístupněna přibližně 2 % z celkové délky chodeb.
Všechny chodby se rozprostírají celkem na devíti úrovních, které jsou propojeny velkými komorami, speciálními tunely či šachtami a výtahy.


Auschwitz

Auschwitz, Konzentrationslager Auschwitz (zvuk poslech) koncentrační tábor Osvětim, byl komplex německých nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů fungujících během druhé světové války na území anektovaném Třetí říší na jihozápadě Polska po jeho obsazení roku 1939.
Nazývá se podle města Osvětim v Malopolském vojvodství v Polsku. Původní tábor Auschwitz I byl založen v bývalých kasárnách ve městě Osvětim (německy: Auschwitz, polsky: Oświęcim) přibližně šedesát kilometrů západně od Krakova na území provincie Slezsko.
Následně byl vybudován nedaleký Auschwitz II neboli Auschwitz-Birkenau, jeden z největších nacistických vyhlazovacích táborů nazvaný podle vesnice Březinka (polsky: Brzezinka, německy: Birkenau).
Auschwitz III označuje pracovní tábor Monowitz-Buna, kromě těchto tří základních patřila do komplexu i řada dalších pobočných táborů.